Nemiga manęs netrikdo, išsimiegosiu kai išeisiu į pensiją. Tenka išgirsti tokią frazę iš veiklių žmonių, kurie labai užimti, dar sveiki ir miegas jiems yra antraeilis dalykas. Manau kiekvienas esame buvęs tokiame etape, kai esame pilni idėjų, energijos, pasiruošę nugalėti gyvenimą, kad tik daugiau padarytume. Galvojame, kad pakanka miegoti 4-5 valandas per parą. Jaunas organizmas geba greičiau atsistatyti, tačiau vėlesniame amžiuje prireikia 7-9 valandų miego, kad gyvybiškai svarbios sistemos pailsėtų ir nubustume energingi ir pailsėję.

Kūne yra įtaisyti miego valdikliai. Mokslininkų teigimu, yra du pagrindiniai procesai, reguliuojantys miegą: cirkadiniai ritmai ir miego potraukis.

Cirkadinius ritmus kontroliuoja smegenyse esantis biologinis laikrodis. Viena iš pagrindinių šio laikrodžio funkcijų yra reaguoti į šviesos signalus, padidinti hormono melatonino gamybą naktį, o tada jį išjungti, kai jaučia šviesą. Visiškai akliems žmonėms dažnai sunku užmigti, nes jie negali aptikti ir reaguoti į šiuos šviesos signalus.

Miego potraukis taip pat vaidina pagrindinį vaidmenį: jūsų kūnas trokšta miego, panašiai kaip jis trokšta maisto. Visą dieną jūsų miego troškimas auga, o kai jis pasiekia tam tikrą tašką, jums reikia miegoti. Pagrindinis skirtumas tarp miego ir alkio: jūsų kūnas negali priversti jūsų valgyti, kai esate alkanas, bet kai esate pavargęs, jis gali jus užmigti, net jei esate susitikime ar prie vairo. Kai esate išsekęs, jūsų kūnas netgi gali įsitraukti į vienos ar dviejų sekundžių trukmės mikromiego epizodus, kol jūsų akys atmerktos. Jei dieną miegate ilgiau nei 30 minučių, jūsų naktinis miegas gali sumažėti, nes sumažėja jūsų kūno noras miegoti.

Kodėl miegame?

Jei po prasto nakties miego kada nors jautėte, kad trūksta žvalumo, nenustebinsite, kad miegas daro didelę įtaką smegenų funkcijai. Pirma, sveikas miego kiekis yra gyvybiškai svarbus „smegenų plastiškumui“ arba smegenų gebėjimui prisitaikyti prie gaunamos informacijos. Jei miegame per mažai, nebegalime apdoroti to, ką išmokome per dieną, ir ateityje bus sunkiau tai prisiminti. Tyrėjai taip pat mano, kad miegas gali paskatinti toksinų pašalinimą iš smegenų ląstelių – tai, atrodo, vyksta ne taip efektyviai, kai smegenys yra pabudusios. Miegas yra gyvybiškai svarbus ir likusiam kūnui. Kai žmonės nepakankamai miega, kyla pavojus jų sveikatai. Sustiprėja depresijos, traukulių, aukšto kraujospūdžio ir migrenos simptomai. Imunitetas susilpnėja, todėl padidėja ligų ir infekcijų tikimybė.

Miegas taip pat turi įtakos medžiagų apykaitai: net viena praleista naktis sveikam žmogui gali sukelti ikidiabetinę būklę. Mitas yra tai, kad miegant auga svoris. Per naktį miegant sudeginama apie 500 kilo kalorijų. Todėl miegokite į sveikatą.

 Kaip užmigti, jei kankina nemiga

Ko gero esate uždavę šį klausimą artimam žmogui, draugui. Jeigu kyla tokie klausimai, tai tikrai vertėtų žinoti, kad pakanka vos kelių naktų trumpesnio miego, kad žmogaus organizmo imunitetas susilpnėtų, o tokia būklė sudaro palankias sąlygas vystytis įvairiems susirgimams. Moksliniais tyrimais yra nustatyta, kad miego trūkumas ir piktybiniai navikai turi tiesioginį ryšį.

Sąmoningai kontroliuodami savo įpročius ir žinodami kas padeda, o kas trukdo miego kokybei, mes galime išsiugdyti pažangią ir sveiką miego kultūrą.

Dauguma mūsų esame neapsakomai pavargę. Kodėl? Kas trukdo instinktyviam miegui? Lyginant su sąlygomis, kuriose žmonės gyveno prieš šimtmetį, nustatyti penki pagrindiniai veiksniai iš esmės pakeitę miego trukmę ir kokybę: dirbtinis apšvietimas ir ypač LED elektros lemputės, patalpų temperatūros reguliavimas, kofeino vartojimas, alkoholis ir pamaininio darbo sukeltos pasekmės. Galite paprieštarauti, kad vystantis civilizacijai, augant technologijų pažangai, negalime gyventi kitaip. Sakau, kad galime. Tam nereikia atsisakyti elektros ar išmaniųjų įrenginių.

Geriausias vaistas nuo nemigos

Kaip žinoti ar sergate nemiga, ar turite laikinų miego sutrikimų. Tam galite atlikti kelių klausimų testą. Jeigu gavote atsakymą, rekomenduojantį rimtai reaguoti ir kreiptis pagalbos, būtinai taip ir padarykite. Kreipkitės pas miego specialistą, ne pas šeimos gydytoją. Šeimos gydytojas dažniausiu atveju jums skirs migdomuosius. Vaistai nuo nemigos yra kraštutinis variantas ir tik po to, kai išbandysite visas priemones, padedančias sureguliuoti miegą. Ką galite padaryti tuojau pat dėl geresnio miego ir sveikatos, tai keisti įsisenėjusius netinkamus įpročius naujais, formuojančiais teisingą požiūrį į sveikatą.

 

Patarimai sveikam miegui:

  1. Laikykitės miego režimo. Kasdien eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu metu.
  2. Fizinis aktyvumas labai svarbus, bet ne vėliau kaip trys valandos iki miego.
  3. Venkite kofeino ir nikotino. Kavoje, koloje, kai kurių rūšių arbatoje ir šokolade yra stimulianto kofeino, kurio poveikis pasireiškia net iki ū valandų. Rūkantys dažnai rytais pabunda per anksti dėl prasidėjusios nikotino abstinencijos.
  4. Prieš miegą nevartokite alkoholio. Taurelė gal ir padės atsipalaiduoti, bet didesnis kiekis alkoholio sutrikdo REM miegą. Tikėtina, kad pabusite vidury nakties ir negalėsi vėl užmigti.
  5. Vakare patartina nepersivalgyti.
  6. Po penkioliktos valandos neikite pogulio, vakare bus sunkiau užmigti.
  7. Išmokite atpalaiduoti kūną, panašiai kaip meditacijos metu. Nemokėjimas atsipalaiduoti labai dažna ilgo neužmigimo priežastis.
  8. Prieš miegą išvėdinkite kambarį ir sumažinkite temperatūrą.
  9. Miegamasis turi būti tamsus.
  10. Lova turi būti skirta tik miegui ir seksui. Jokių darbų, nebent lengvo turinio knygos skaitymui.
  11. Bent valandą iki miego venkite LCD ekranų šviesos. Išnešite iš miegamojo kompiuterius, telefonus ir kitus išmaniuosius įrenginius.
  12. Atsigulus miegoti pamirškite visus rūpesčius, gulėdami lovoje jų neišspręsite, o pailsėjus, sekanti diena bus daug produktyvesnė.